Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

• Odwiedziny: 1520849

Zajęcia z dogoterapii

Dogoterapia w przedszkolu to bardzo atrakcyjna forma zajęć dla dzieci w tym wieku. Mają one formę pokazów i zabaw, które zachęcają dzieci do aktywnego udziału. Dla wielu dzieci bliski kontakt z psem jest także nowym życiowym doświadczeniem, gdyż nie każde dziecko w tym wieku miało już kontakt z psem. W oddziałach przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Wędrzynie  raz w miesiącu, w okresie od lutego do czerwca przedszkolaki gościły panią Aleksandrę Pydę – dogoterapeutę z Gorzowa Wielkopolskiego wraz z psem rasy Samojed. Głównym celem takich zajęć była dobra zabawa i sprawianie radości dzieciom. Przy okazji zajęcia tego  typu pozwoliły  przełamać lęki, stymulowały rozwój zmysłów oraz pozwalały na oderwanie się od otaczającej rzeczywistości. Była to również doskonała okazja, by zwrócić uwagę na zasady bezpiecznego kontaktu z psem, a także na poznanie zwyczajów psa oraz naukę, by w kontaktach ze zwierzętami zachować szczególną ostrożność. Podczas zajęć dzieci uczyły się i powtarzały nowe słowa, które poznały w nowej sytuacji, ćwiczyły koncentrację, pamięć, rozwijały motorykę małą i dużą. Gry i zabawy, które używane były w trakcie zajęć pozwalały na naukę i utrwalanie wielu pojęć, takich jak kolory, liczby, różnice czy podobieństwa. Comiesięczne spotkania z psem to okazja do relaksacji oraz wyciszenia. Kontakt z czworonożnym przyjacielem wniósł wiele nowych doświadczeń, a wspólne edukacyjne zabawy wywołały wśród przedszkolaków mnóstwo emocji.

M. Krystman