DZIEŃ KSIĄŻKI-WIELKIE CZYTANIE W PRZEDSZKOLU

„Czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła” Wisława Szymborska

Dnia 23 kwietnia 2021r. w oddziałach przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Wędrzynie obchodziliśmy  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w ramach akcji Tydzień dla Edukacji. We wszystkich grupach odbyło się Wielkie Czytanie. Ten szczególny dzień był doskonałą okazją do promowania czytelnictwa wśród dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się skąd się biorą książki, kim jest autor i ilustrator. Poznały   różne rodzaje  książek a także zasady, jak należy z nich  korzystać. Książka jest drogowskazem świata wartości, przenosi nas w zupełnie inne miejsce, uczy nowych rzeczy, a czytanie to jeden z najlepszych sposobów spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Dlatego też,  każda z nauczycielek grup przedszkolnych, włożyła „dużo serca” by Dzień Książki na długo został zapamiętany przez dzieci.  W grupie Krasnoludki, gościliśmy  mamy: panią Aleksandrę Dżuman , panią Wiktorię Piotrowską i panią Elżbietę Piernik,  które  przeczytały dzieciom bajki. Przedszkolaki  uważnie słuchały opowieści mam, aktywnie  wzięły też udział w zabawie zaproponowanej przez panią Elę. W sali Krasnoludków, została  stworzona Biblioteczka  z bajek przyniesionych przez dzieci. Natomiast w grupach Jagódki i Biedronki, idąc za słowami Wisławy Szymborskiej że „Czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”  zagościł tajemniczy Klaun Lolek, który w  radosny sposób przeczytał dzieciom bajki i wiersze. Przedszkolaki były zachwycone. Nie zabrakło także, czytania bajek przez wychowawcę grupy  i panią woźną. Stworzenia wspólnego  kącika  z  naszych ulubionych książek i wykonania  do nich kolorowych zakładek.

Dzień Książki upłynął dzieciom w radosnej atmosferze. Sprawił, że chociaż na chwilę oderwaliśmy się wszyscy  od codzienności i przenieśliśmy w świat fantazji, czarów i  magii. Badania amerykańskich  i polskich pedagogów  potwierdzają, ze jednym  z najpotężniejszych czynników rozwoju dziecka jest właśnie głośne czytanie od najmłodszego wieku. Należy pamiętać że kontakt i relacja, jakie nawiązują się podczas obcowania dziecka i opiekuna z bajką są niezwykle cenne i niezastąpione dla jego rozwoju emocjonalnego, psychicznego , poznawczego a także fizycznego.

Czytajmy naszym dzieciom –naprawdę warto!

N.Kowalczyk