ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE 3 LATKÓW

25 listopada 2020r. w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie odbyło się Święto Pluszowego Misia.  Z tej okazji  grupa „Krasnoludków” (3 latki) wspólnie wyrecytowała dla Misia wierszyk, zaśpiewała mu  piosenkę, a potem wspólnymi siłami, utworzyła wielki plakat ze swoich zdjęć z ulubionymi pluszakami. Ponadto, podczas specjalnie przygotowanych w tym celu zajęć, dzieci pracowały metodą ośrodków zainteresowań Owidiusza Decroly’ego, który był przedstawicielem Nowego Wychowania. Zgodnie z przyjętym scenariuszem, to właśnie dzieci decydowały, którą aktywność podejmą tego dnia, mając do wyboru kilka zorganizowanych ośrodków.

W pierwszym ośrodku manipulacyjnym dzieci wykonywały ćwiczenia manualne, gdzie rozwijały koordynację wzrokowo- ruchową oraz motorykę małą. Drugi ośrodek sensoryczny, umożliwiał wykonanie pracy plastycznej, podczas której maluchy lepiły z plasteliny rozwijając swoją fantazję i kreatywność. Kolejnym ośrodkiem był stolik z zadaniami z edukacji matematycznej. Dzieci mogły tutaj spróbować swoich sił licząc na konkretach oraz rozpoznawać i segregować figury geometryczne. Czwarty stolik to ośrodek logopedyczny, gdzie dzieci wykonywały ćwiczenia oddechowe, warg, policzków, języka  rozwijając przy tym  sprawność aparatu artykulacyjnego. I wreszcie ostatnim z ośrodków był labirynt z ćwiczeniami ruchowymi, gdzie dzieci mogły spędzić czas aktywnie, rozwijając swoją sprawność ruchową, tak ważną dla ich prawidłowego rozwoju. Wszystkie ośrodki cieszyły się dużym zainteresowaniem maluchów, które z charakterystyczną dla siebie ciekawością chciały spróbować wszystkich ćwiczeń.

Święto Pluszowego Misia i zajęcia zakończyliśmy rozdaniem słodkich upominków w postaci Lubisia oraz soczków, które zostały ufundowane przez Dyrekcję Szkoły, za co bardzo dziękujemy. Ten niecodzienny i niekonwencjonalny sposób prowadzenia zajęć, spotkał się z dużym zainteresowaniem przedszkolaków i był dla nich zupełnie nowym doświadczeniem. Być może pozwoli on spojrzeć na edukację przedszkolną w nieco odmienny, mniej tradycyjny sposób, umożliwiając również wychowawcy obserwację dzieci w trakcie różnorodnych czynności i sytuacji, a przez to przyczynić się do ich dokładnego poznawania.

Myślę, że naszą małą imprezę mogę ocenić jako udaną, a przyjętą metodę zajęć, jeszcze wykorzystamy w przyszłości.

Agnieszka Faber