Obchody Dnia Sybiraka

Na cmentarzu komunalnym w Sulęcinie przy obelisku Pamięci Sybiraków, 17 września 2020r. z udziałem pocztu sztandarowego Związku Sybiraków Koła w Sulęcinie odbyła się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy.

W uroczystości uczestniczyli zesłańcy Sybiru, przedstawiciele powiatu sulęcińskiego, sulęcińskich szkół, Prezes Związku Sybiraków Mieczysław Wirszyc, Proboszcz Parafii Sulęcin Ksiądz Sławomir Przychodny, Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Szczepański i Zastępca Burmistrza Sulęcina Iwona Walczak.

- Spotykamy się przy symbolicznym obelisku, który upamiętnia wszystkie ofiary Sybiru. Syberia stała się ich ziemią przeklętą i krainą, w której nie było żadnej nadziei, i miejscem do dzisiaj określanym mianem największego więzienia świata… Dziękujemy Wam Sybiracy za pielęgnowanie pamięci tych okrutnych i trudnych dni oraz przekazywanie kolejnym pokoleniem prawdy o tamtych czasach i ludziach, którzy zginęli, i przetrwali w nieludzkiej poniewierce – zaznaczyła między innymi swoim przemówieniu Zastępca Burmistrza Iwona Walczak.

źródło:

sulęcin.pl