Ludwig Leichhardt Grundschule w Tauche

Szkoła partnerska Ludwig Leichhardt Grundschule Tauche

Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z podobną placówką w Niemczech - Grundschule Tauche. Współpraca ta wyrosła z przekonania, że dzieci, młodzież i dorośli mogą współdecydować i angażować się w proces kształtowania świata wokół siebie. Obie szkoły realizują wspólnie projekty, dofinansowywane przez PNWM, Euroregion Pro Europa Viadrina, rodziców i lokalne środowisko.

Uczniowie z Wędrzyna kilkakrotnie gościli kolegów zza Odry. Bawili się i uczyli podczas ,,Święta Latawca", uczestniczyli w uroczystości nadania imienia szkole w Tauche. Były to zarówno krótkie, jednodniowe, jak i nieco dłuższe, dwudniowe wizyty. Podczas tych odwiedzin dzieci polskie poznały szkołę, miejscowość Tauche i pobliskie Beeskow, najciekawsze zabytki, okolicę. Były wspólne zajęcia lekcyjne, gry i zabawy sportowe, artystyczne występy. Rodzice i dziadkowie aktywnie angażowali się, pięknie i serdecznie witali i gościli polskie dzieci i ich opiekunów.

Młodzież niemiecka również co roku przyjeżdża do Wędrzyna. Wycieczki do Łagowa, Lubniewic, Gorzowa są doskonałą okazją do zacieśnienia więzi, nawiązania znajomości, przyjaźni. Wspólne doświadczenia interkulturowe, nauka poprzez zabawę, spędzanie czasu - budują ogólną postawę otwarcia i tolerancji wobec innych kultur.

Celem projektów polsko - niemieckich jest przygotowanie dzieci do życia w społeczności wielojęzycznej i wielokulturowej, kształtowanie postaw otwartości, integracja. Wartości ponadczasowe, tj. przyjaźń, zgoda i solidarność wyrażane były poprzez różne działania teatralne, sportowe, artystyczne i edukacyjne.

Szczególnie utrwalił nam się ubiegłoroczny projekt, ph. ,,Teatralne spotkania młodzieży". Grupy dzieci uczestniczące w projekcie prezentowały bajki o zwierzętach w języku niemieckim, a wspólny wyjazd do gorzowskiego teatru im. J. Osterwy na dwujęzyczny spektakl pt. ,,Lucy & Karl - Heinz" pokazał, że ,,inni są podobni, czyli tacy sami".

Podczas wszystkich projektów posługujemy się metodą pracy grupowej, opartej na bezpośrednich kontaktach i działaniach. Gry, zabawy, inscenizacje, zajęcia sportowe, festiwale piosenki - uczą komunikacji pozawerbalnej, są też zachętą do nauki języka partnera. Aby rozmowy, będące okazją do wymiany poglądów i opinii mogły odbywać się nie tylko przy wsparciu tłumaczy lub w języku angielskim - w szkole wędrzyńskiej coraz więcej dzieci ma możliwość nauki języka niemieckiego. Czwartoklasiści polubili ciekawe lekcje tego języka prowadzone przez pana Rafała Muellera.

Wszystkie spotkania, zarówno te oficjalne - związane z uczestnictwem w uroczystościach nadania imienia obu szkołom, jak i mniej oficjane, te w Polsce, jak i te w Niemczech - zachęcają uczniów, nauczycieli i rodziców dzieci do podejmowania dalszych działań. Efektem współpracy jest opracowywany aktualnie program dalszej współpracy szkół pod hasłem ,,Książka o Polsce dla Niemców i o Niemczech dla Polaków" oraz kolejna wizyta zaplanowana na miesiąc listopad 2007r. Tym razem planujemy wspólne zwiedzanie Szczecina. Razem obejrzymy wystawę malarstwa artystów niemieckich końca XIX wieku i początków XX wieku w Zamku Książąt Pomorskich, przespacerujemy się po pięknych Wałach Chrobrego, poznamy urokliwy Szczecin. Dzieci wszędzie będą razem, razem będą robić zdjęcia ważnym historycznie miejscom, uczyć się posługiwania planem miasta.

Dzięki współpracy naszych szkół widać, iż partnerstwo szkolne jest dobrym sposobem wychowywania młodych ludzi i przygotowania ich do dorosłego życia w społeczności europejskiej - wielojęzycznej i wielokulturowej.