Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie


 • Kontakt

  Sekretariat czynny

  poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00

  szkoła tel. (95) 755 91 20   

  przedszkole tel  (95) 717 65 49

  E - mail: spwedrzyn@go2.pl


 • Kalendarium

  Sobota, 2023-09-30

  Imieniny: Geraldy, Honoriusza


 • Statystyki

  • Odwiedziny: 1293590
  • Do końca roku: 92 dni
  • Do wakacji: 265 dni

Plener malarski i żywa lekcja historii Ziemi Lubuskiej

 

Plener malarski i żywa lekcja historii Ziemi Lubuskiej


Plener malarski i żywa lekcja historii Ziemi Lubuskiej to wspólne działania i cel spotkania dzieci z Tauche i ich opiekunów z przyjaciółmi ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie.

Środa, 24 września 2008r., poranek - gości z Tauche przywitała dyrektor szkoły w Wędrzynie, p. Agnieszka Schindler. Po wspólnym śniadaniu cała grupa wyjechała do Międzyrzecza, bowiem to miasto i okolice stanowiły atrakcję wycieczki.

Perełką historyczną miasta jest Muzeum i Zamek z początku XVIII w. W Muzeum eksponowana jest stała wystawa pt. ,,Tysiąc lat Międzyrzecza", która przedstawia przeszłość miasta i regionu od czasów najdawniejszych do współczesności. Obejmuje zabytki z dziedziny archeologii, historii sztuki, rzemiosła artystycznego i kultury ludowej. Młodzi ludzie ze zdumieniem przyglądali się jedynej w Polsce ekspozycji malarstwa trumiennego z XVII w., a tak w swoim sprawozdaniu napisała uczestniczka wycieczki, Marlena Matelska z kl. V a : ,,Piękny i niezwykły wydał mi się portret małej Ewy Bronikowskiej, która chociaż żyła dawno, na przełomie XVII/XVIII w. to patrzy na nas z wieka trumny, jak ta Orszulka Kochanowska, a stare pieczęcie i herby, a także najstarszy list miłosny to niezwykłe pamiątki!" Chłopcy długo przyglądali się szkieletowi woja z 1094r. i skrzyniom na skarby, które otwierały się jednym palcem.

Kompleks muzealny w Międzyrzeczu to również ruiny zamku z czasów Króla Kazimierza Wielkiego, zachowana karczma dworska i budynek starostwa z przełomu XVIII/XIX w.

Dzieci stały się teraz artystami, w pięknym słońcu wrześniowego południa w mieszanych polsko - niemieckich grupach węglem rysowały właśnie te obiekty. Była to okazja do wspólnego porozumiewania się dzieci polskich i niemieckich poprzez sztukę. Dopisało im szczęście, bo właśnie do popołudniowych pokazów przygotowywali się na murach zamku rycerze z bractwa, a filmowała to ekipa TVP - info. Uczennice z klas piątych zostały zaproszone przez panią redaktor do rozmowy i ich wypowiedzi pojawią się w programie telewizyjnym ,,Okno na Polskę".

Zebrano i oprawiono w antyramy prace grup, wyróżniono najlepsze, jedna na pewno ozdobi ściany szkoły w Wędrzynie, a druga zawiśnie w sali pamięci szkoły w Tauche.

Teraz wszyscy pojechali do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, czyli największego obiektu militarnego w Europie. Tam syty obiad w kantynie i spotkanie z przewodnikiem, który zaprosił wszystkich do rezerwatu nietoperzy i jak skomentowała to Dominika Góral z kl. V a, ,,trochę baliśmy się, gdy na ścianie zobaczyliśmy małe nietoperze, ale strach ma wielkie oczy i nie było tak źle". Nie tylko chłopcy, ale nawet dziewczynki podziwiały potęgę fortyfikacji na odcinku ok. 100km i z zainteresowaniem przyglądali się pamiątkom zgromadzonym w gablotach tzw. ,,pancerwerka".

,,Podobało mi się w Międzyrzeczu, ponieważ było malowanie, zwiedzanie, nauka i wspólne zabawy z kolegami z Tauche" - napisała Dominika, a Sebastian Wolak dodał, że dzięki pobytowi w muzeum i MRU dowiedział się wielu informacji przydatnych do lekcji historii i przyrody.

Wszyscy byliśmy zadowoleni, a korzyści z pobytu to nie tylko te dydaktyczne, ale przede wszystkim zacieśnianie partnerstwa i przełamywanie barier pomiędzy mieszkańcami po obu stronach Odr