Gorzów na sportowo i kolorowo

GORZÓW NA SPORTOWO I KOLOROWO

W słoneczny, czwartkowy poranek, 19 listopada 2009r. do Szkoły Podstawowej w Wędrzynie przyjechali zaprzyjaźnieni koledzy, opiekunowie i dyrektor partnerskiej Grundschule Tauche.

Projekt ,,GORZÓW NA SPORTOWO I KOLOROWO” stworzony przez nauczycieli i uczniów ze szkoły w Wędrzynie był kolejnym ogniwem realizowanego programu integracji i współpracy młodzieży polsko – niemieckiej. Dzięki wsparciu i dofinansowaniu PNWM oraz Urzędu Miasta Sulęcin uczniowie szkół partnerskich mieli kolejną okazję by lepiej poznać historię i współczesne oblicze Ziemi Lubuskiej.

Po wspólnym, powitalnym śniadaniu w restauracji ,,Hotelowa”, uczestnicy projektu zwiedzili Centrum Współpracy Polsko – Niemieckiej mieszczące się w Domu Joannitów. Nowootwarty obiekt to nie tylko unikalny przykład klasycystycznej rezydencji dworskiej na terenie powiatu sulęcińskiego, a przede wszystkim ośrodek zajmujący się zacieśnianiem dobrosąsiedzkich kontaktów w Euroregionie.

Historię Zakonu Joannitów związaną z Ziemią Sulęcińską, a sięgających czasów księcia Rogatki w ciekawy sposób przybliżył zwiedzającym kierujący ośrodkiem p. Jacek Cieluch. Centrum Współpracy Polsko – Niemieckiej to prawdziwy colagé historii ze współczesnością. Tu obejrzymy wystawę prac Leona Stanisława Pineckiego, Polaka mieszkającego w granicach Rzeszy Niemieckiej – światowej sławy siłacza. Klasycyzm, współczesność i retrospekcja zainteresowały szczególnie gości z Tauche. Na pamiątkę spotkania zwiedzający otrzymali kolorowe plany miasta Sulęcin pt. ,,Sulęciński szlak Joannitów” i pamiątkowe monety. Rzeczywiście historia może być tym mostem, który łączy dwa brzegi kultur mieszkańców tych ziem, mostem kreującym nowy wizerunek Polaka i Niemca, partnerów nowoczesnej, tolerancyjnej Europy!

Spacerując pięknym bulwarem nadwarciańskim dotarliśmy do Muzeum ,,Spichlerz”, tzw. Galerii Młyńskiej. To była również ciekawa lekcja historii Gorzowa i regionu, która na pewno pozostanie w pamięci uczniów.

A potem już nadszedł czas zabawy i sportu. W gorzowskiej ,,Słowiance” dzieci z pasją zaangażowały się w rozgrywki sportowe. W mieszanych, polsko – niemieckich zespołach zbijali kolejne kręgle, dopingując się i bawić wyśmienicie. Wspólny pyszny obiad i zajęcia w kręgielni bardzo zbliżyły młodzież.

Udział w projekcie ,,GORZÓW NA SPORTOWO I KOLOROWO” sprawił, że uczniowie partnerskich szkół poznali historię i teraźniejsze oblicze Ziemi Lubuskiej, przełamały się bariery językowe. Dzieci z Wędrzyna uczą się dwóch języków obcych, miały więc okazję by w praktyce sprawdzić się i po prostu rozmawiać po angielsku lub niemiecku.

Wszystkim spodobała się bardzo forma projektu – wycieczka łącząca lekcję historii z zabawą i sportem.

Dzięki merytorycznej i finansowej pomocy ze strony PNWM i Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz wsparcia urzędu Miasta Sulęcin oraz Rady Rodziców SP w Wędrzynie – otrzymaliśmy szansę i możliwość by pokazać kolejny raz iż partnerstwo szkolne jest doskonałym sposobem wychowywania młodych ludzi i przygotowania ich do dorosłego życia w społeczności europejskiej – wielojęzycznej i wielokulturowej.