Rowerowy rajd do złotej jesieni

„ROWEROWY RAJD DO ZŁOTEJ JESIENI"-
wizyta Szkoły Partnerskiej z Tauche z okazji jubileuszu Szkoły Podstawowej
im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie.

Złota, polska jesień należy do najpiękniejszych pór roku. W słoneczny, październikowy dzień, do szkoły w Wędrzynie kolejny raz przyjechali zaprzyjaźnieni z nią uczniowie z Grundschule Tauche i ich dyrektor p. E. Karras.

Wizyta ta była pierwszym elementem składowym zbliżającego się jubileuszu X-lecia szkoły w Wędrzynie.

Po smacznym śniadaniu goście odwiedzili Sulęcińskie Centrum Współpracy Partnerskiej. Wspólnie z Burmistrzem Sulęcina, dyrekcją szkoły i Domu Joannitów - polscy i niemieccy uczniowie mogli uczestniczyć w ważnym wydarzeniu. Było nim uroczyste otwarcie wystawy z okazji X-lecia szkoły w Wędrzynie. Wystawa zdjęć, prac plastycznych, związanych z historią tej szkoły, to wielka rzecz i wielki honor, jak powiedział dyrektor centrum         p. J.Cieluch. To również wyjątkowa okazja, by jeszcze raz wspomnieć ważne momenty z życia tej placówki. Początki szkoły, wycieczki, turnieje i kolejne proekologiczne akcje, Rambit, nadanie imienia szkole w 2007r. Emocji dostarczyły fotografie z pożegnania absolwentów, z kolejnych partnerskich wizyt w Tauche i w Wędrzynie, czy z rodzinnych pikników.

Burmistrz, p. Zbigniew Gruca przypomniał zwiedzającym wystawę słowa burmistrza Kamen: „Pamiętajmy, by droga partnerstwa i współpracy nie zarosła trawą" - bowiem trwająca od 2004r. współpraca szkół z Wędrzyna i z Tauche jest niezwykle ważnym ogniwem partnerstwa polsko-niemieckiego w naszym regionie.

Wspólna fotografia na tle nowoczesnego obiektu Domu Joannitów i wpisy do pamiątkowej kroniki zakończyły część pierwszą projektu. Następnie uczestnicy pojechali do Wędrzyna, bowiem w szkole czekali już na nich polscy koledzy i szkolne rowery.

Teraz już mogli młodzi cykliści razem pojechać nad jezioro. Tam bowiem rozpoczynały się zawody sportowe.          W I Wędrzyńskim Biegu z okazji X-lecia szkoły wzięły również udział drużyny sportowe z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych w Sulęcinie i w Trzemesznie.

Mnóstwo rozmaitych nagród rzeczowych, puchary i medale zawisły na piersiach najlepszych biegaczy, stających na specjalnie przygotowanym podium. I wszyscy, zarówno ci najmłodsi z klas I-III, jak i starsi koledzy, otrzymali pamiątkowe dyplomy. Koledzy z Tauche również zabiorą do domu kilka atrakcyjnych nagród.Smaczna grochówka i kubek słodkiej herbaty, przygotowane przez rodziców, rozgrzały i dostarczyły energii młodym sportowcom.

Dyrektor, p. E. Jakóbczak uhonorowała p. E. Karras medalem „Przyjaciel Szkoły Podstawowej w Wędrzynie". Dziękując, dyrektor E. Karras - pogratulowała biegaczom ich sukcesów i złożyła serdeczne życzenia na ręce          dyrektor E. Jakóbczak, z okazji jubileuszu szkoły w Wędrzynie, wręczając piękną, jesienną kompozycję kwiatową na pamiątkę tego spotkania.

Projekt kontynuowano poprzez wspólne działania plastyczne.  „Jesienna impresja" to temat prac, które dzieci w mieszanych, polsko-niemieckich grupach, malowały węglem.

Wreszcie uczestnicy spotkania ruszyli na rowerach leśnymi ścieżkami wokół jeziora i nie mieli wielkiej ochoty by wracać do szkoły, chcieli pewnie troszkę przedłużyć wspólnie spędzone chwile. Rzeczywiście, żal było się rozstać w ten piękny, słoneczny dzień, zarówno naszym dzieciom,jaki i gościom z Tauche.

Katarzyna Borowiecka

Więcej zdjęć w naszej Galerii.