Dyrektor: kom. 502 118 499
Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00
szkoła tel. (95) 755 91 20
przedszkole tel (95) 717 65 49
E - mail: sekretariat@spwedrzyn.pl
Dyrektor: kom. 502 118 499
Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00
szkoła tel. (95) 755 91 20
przedszkole tel (95) 717 65 49
E - mail: sekretariat@spwedrzyn.pl
Czwartek, 2024-10-10
Imieniny: Franciszka, Loretty
Drodzy Rodzice!
Rozwój mowy jest jedną z ważniejszych umiejętności, jaką zdobywa dziecko. Trwa on przez wiele lat i przebiega w indywidualnym rytmie. Dziecko, które idzie do pierwszej klasy powinno wymawiać wszystkie głoski prawidłowo, mieć bogate słownictwo dotyczące jego życia, otoczenia, umieć budować poprawne pod względem gramatycznym i logicznym zdania. Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie dla powodzenia w nauce czytania i pisania. Bez względu na przyczynę wystąpienia zaburzeń mowy (wad wymowy) należy podjąć jak najwcześniej działania terapeutyczne.
Serdecznie zapraszamy do współpracy, ponieważ skuteczność i powodzenie terapii zależy w dużej mierze od Was - Rodziców.
Godziny pracy logopedy
rok szkolny 2024/2025
mgr Beata Imańska
PONIEDZIAŁEK:
WTOREK:
ŚRODA:
CZWARTEK:
ZAKRES DZIAŁAŃ LOGOPEDY W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. ŻOŁNIERZA POLSKIEGO W WĘDRZYNIE
W ramach terapii logopedycznej dzieci wykonują ćwiczenia, mające na celu eliminowanie zaburzeń mowy i wad wymowy: ćwiczenia motoryki artykulacyjnej, oddechowe, fonacyjne, głosowe, rozwijające pamięć, analizę i syntezę wzrokowo-słuchową i inne. Reedukacja wad wymowy obejmuje korygowanie wadliwych głosek i wywoływanie głosek prawidłowych, a następnie ich utrwalanie w sylabach, wyrazach, zdaniach oraz mowie spontanicznej. Zajęcia logopedyczne mają na celu także wzbogacanie słownika dzieci, umiejętności budowania swobodnej wypowiedzi pełnymi zdaniami, w poprawnej formie gramatycznej, ćwiczenie dykcji i płynnej wymowy.
Odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców dotyczące terapii logopedycznej w szkole:
1. Czas terapii logopedycznej ...
Logopeda pracuje z dzieckiem kilka lub kilkanaście miesięcy, są też przypadki, kiedy terapia trwa kilka lat, jeżeli u dziecka występuje wiele wad wymowy.
2. Częstotliwość zajęć ...
Zazwyczaj zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu.
3. Praca w szkole ...
O skuteczności terapii logopedycznej decyduje przede wszystkim systematyczność uczęszczania na zajęcia i zaangażowanie dziecka. Dziecko i logopeda współpracują ze sobą na bazie wzajemnej życzliwości, ale i w określonej w zaplanowanych terapiach dyscyplinie pracy. Zarówno dziecko, jak i logopeda wykonują trudną pracę i dlatego ważna jest atmosfera współpracy i zaufania.
4. Praca w domu ...
Ważna jest współpraca logopedy z rodzicami w zakresie kontynuacja pracy logopedycznej w domu tzn. ćwiczenie tego, co polecił logopeda. Praca w domu polega najczęściej na ćwiczeniu narządów artykulacyjnych oraz na utrwalaniu wymowy poszczególnych głosek w sylabach, wyrazach i zdaniach. Kontakt logopedy z rodzicem - poprzez zakładkę - ,,Wiadomości" - Dziennika elektronicznego Librus oraz zeszyt, w którym logopeda zapisuje ćwiczenia i zalecenia do wykonania w domu.
5. Kontakt i konsultacje z logopedą ...
Zadaniem logopedy jest utrzymywanie stałego kontaktu z rodzicami ucznia wymagajacego intensywnych ćwiczeń, udzielanie instruktażu rodzicom dzieci objętych terapią logopedyczną.
Logopeda
mgr Beata Imańska