Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie


 • Kontakt

  Sekretariat czynny

  poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00

  szkoła tel. (95) 755 91 20   

  przedszkole tel  (95) 717 65 49

  E - mail: spwedrzyn@go2.pl


 • Kalendarium

  Niedziela, 2023-09-24

  Imieniny: Dory, Gerarda


 • Statystyki

  • Odwiedziny: 1287846
  • Do końca roku: 98 dni
  • Do wakacji: 271 dni

Labirynt - zabawa manualna

Zabawa manualna  labirynt - to zabawa, która wspiera rozwój małej motoryki.

Do zbudowania labiryntu może nam się przydać tak na prawdę wszystko, np. patyczki, ciastolina, masa solna, surowe ciasto z mąki, taśma izolacjna, wykałaczki, itp. Sama budowa, wałkowanie elementów toru palcami rozwija zrówno sprawność rąk, jak i palców. Tworzenie różnych wzorów toru rozwija wyobraźnię dziecka .

Zabawa po ułożeniu toru polega na tym, aby popychając małą kuleczkę pędzelkiem lub dmuchając w nią przez słomkę, przeprowadzić przez cały tor do celu pod którym ukryta jest nagroda. Nagroda to wspaniały cel i motywacja do tego, żeby po drodze nie wypaść z toru, bo wtedy zabawa zaczyna się od nowa.

 

Można również zrobić wersję labiryntu w pudełku.

Zabawa tym razem polega na tym, aby  w małym pudełku ułożyć tor i tak nim manipulować na boki, do przodu, do tyłu , aby kulka pokonała całą trasę bez wypadania.

Zabawa według mnie bardzo fajna, twórcza, zajmująca. Budowanie labiryntu rozwija zarówno małą motorykę, jak i wyobraźnię i cierpliwość. Labirynt bardzo fajnie rozwija też orientację w terenie - podczas pokonywania toru można ćwiczyć określanie kierunków.

Aby utrudnić zadanie, starszym dzieciom możemy zasłonić oczy, a druga osoba wydaje wtedy komunikaty jak się poruszać.  Taka wersja uczy zarówno oreientacji  ale i wzajemnej współpracy i słuchania poleceń.