Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie


 • Kontakt

  Sekretariat czynny

  poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00

  szkoła tel. (95) 755 91 20   

  przedszkole tel  (95) 717 65 49

  E - mail: spwedrzyn@go2.pl


 • Kalendarium

  Niedziela, 2023-09-24

  Imieniny: Dory, Gerarda


 • Statystyki

  • Odwiedziny: 1287828
  • Do końca roku: 98 dni
  • Do wakacji: 271 dni

Plastyka w świetlicy 2

Dalsza część pomysłów na prace plastyczne dla dzieci.

1.  MALOWANIE CUKREM, KAWĄ.
Malujemy obrazek na wybrany temat farbami. Po jego wyschnięciu poszczególne elementy smarujemy klejem i posypujemy cukrem, kawą. Można również użyć cukru trzcinowego (ma jasno brązowy kolor).

 

2. MALOWANIE PLASTELINĄ

Dany wzór malujemy plasteliną, nakładając ją palcami. Plastelina powinna być miekka, aby dobrze się nakładała czy rozścierała.

 

3.  WYCINANKI, WYDZIERANKI.

Jedne z prostych technik plastycznych. Rozwijają wyobraźnię, sprawność palców i dłoni, zachęcają do twórczego działania.

 

4. KULKI Z BIBUŁY

Z bibuły wydzieramy lub wycinamy paski o szerokości 1cm. Następnie placami formujemy z nich kulki. Przygotowany szablon pokrywamy klejem , a następnie wypełniamy powierzchnię kulkami i odpowiednim kokorze.

 

5. KOMPOZYCJE Z PAPIEROWYCH KÓŁ, KWADRATÓW Z ELEMENTAMI TECHNIKI ORIGAMI.

Z kolorowych kartek papieru wycinamy koła i kwadraty różnej wielkości, z których zostanie wykonana praca. Następnie składamy figury na połowę, po skosie, w zależności od wykonywanej pracy. Układamy kompozycję ze złożonych elementów i przyklejamy. Drobne elementy możemy dorysować mazakami, kredkami lub wyciąć z kolorowego papieru.

6.  WITRAŻ

Jest to kompozycja z barwnych szkieł ujęta w ramki o motywach figuralnych lub ornamentalnych wypełniająca okno. 

Witraż papierowy polega na wycięciu pewnych elementów rysunku i podkljeniu tych miejsc  kolorową bibułą.

 

7. FROTTAGE

Do wykonania prac tą techniką wykorzystujemy przedmioty o wyraźnej fakturze, np. tapety, papier ścierny, monety, szyby w drzwiach o wypukłych wzorach, firanki oraz materiały przyrodnicze: korę drzew. liście. Na wybranej powierzchni umieszczczamy kartkę papieru i pocieramy ją ołówkiem, kredką świecową - najlepiej jest pocierać boczną krawędzią kredki.  Można tworzyć ciekawe kompozycje umieszczając na podłożu kilka przedmiotów tworzących całość.

8. COLLAGE (KOLAŻ)

Kolaż jest techniką polegającą na komponowaniu obrazów z różnych materiałów i tworzyw naklejanych na płótnie  lub papierze. Niektóre fragmenty kolażu można dorysować lub domalować.