,,SZKOŁA PAMIĘTA"

Jak wiele szkół w całej Polsce, Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie także włączyła się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. W ramach akcji podjęto szereg działań. Jednym z nich było upamiętnienie żołnierzy poległych za wolność własnego kraju, jak i tych, którzy oddali własne życie, żeby inni mogli godnie żyć. Nasza szkoła w    związku z imieniem jakie przyjęła, co roku wybiera patrona na dany rok szkolny. W roku szkolnym 2019/2020 przybliżamy uczniom postać gen. Tadeusza Kościuszki, jako nieskazitelny symbol polskości, ucząc, jak ważne były zrywy powstańcze dla kształtowania się historii państwa polskiego. Uczniowie  klas I – III, w czwartkowe przedpołudnie 24.10.2019r. odwiedzili Salę Tradycji Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, gdzie mogli zobaczyć i dotknąć ciekawe eksponaty i broń, między innymi muszkiet oraz czapkę z czasów napoleońskich. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli również film o tematyce wojskowej ukazujący codzienną pracę żołnierzy zawodowych i ćwiczenia na poligonie. W naszej lokalnej społeczności są też bohaterowie najbliższej historii – żołnierze, którzy polegli na misjach pokojowych. Tatusiowie, mężowie, synowie - młodzi ludzie, którzy mieli przed sobą całe życie, ale ich wyborem życiowym była pomoc innym. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań, dlatego uczniowie z klas I – VIII, oddziału przedszkolnego i milusińscy z wędrzyńskiego przedszkola wybrali się w piątek 25.10.2019r. pod pomnik upamiętniający żołnierzy poległych na misjach w Afganistanie, aby zapalić znicze i odmówić modlitwę. Do akcji włączył się także Samorząd Uczniowski, który przygotował gazetkę okolicznościową, oraz złożył kwiaty pod tablicą „Żołnierza Polskiego” w szkole. W dobie powszechnej globalizacji, gdy następuje zanik przejrzystej hierarchii wartości i upadek autorytetów, wprowadzających harmonię wśród tego, co ważne, a co nieistotne uczmy dzieci umiłowania  do drugiego człowieka i Ojczyzny, uczmy co to jest honor, szacunek i walka - co to jest patriotyzm.

B. Sz.