Spotkanie z leśnikiem - edukacja w plenerze

Piątkowy poranek 22 października dla uczniów klasy II b mimo chłodu okazał się miły. W klasie czekał na nich leśnik, który z przyjemnością opowiadał o swojej pracy (leśnik to tato Jasia, ucznia tej klasy).  Spotkanie to, było podsumowaniem rozważań o lesie. Drugoklasiści dowiedzieli się innych, ciekawych rzeczy, a przede wszystkim na czym polega praca leśnika. Taka osoba przebywa w terenie. Planuje pracę leśniczym nawet na 10 lat. Sporządza mapy, co i gdzie w lesie można wyciąć lub zasadzić. Uczniowie bardzo zaciekawili się takimi mapami. Odczytywaliśmy informacje na nich zamieszczone. Podziwialiśmy m. in. poroże jelenia i ciekawostki z nimi związane. Rogi rosną całe życie, a poroże raz w roku. Chętni pozowali do zdjęć z porożem. Słuchali dźwięków wydobywanych przez ptaki. Niektóre były po raz pierwszy słyszane i widziane. Mogliśmy je dotknąć, przyjrzeć się kolorystyce, wielkości, a nawet przytulić, ponieważ to były maskotki. Co niemożliwe byłoby w bliskim spotkaniu z ptakami. Zaproszony gość przygotował dla dzieci rebusy i krzyżówki o zwierzętach leśnych, ich śladach, sprawdzając wiedzę naszych milusińskich. Po łamigłówkach udaliśmy się do lasu, który powitał nas swym pięknem w kolorach jesieni. Weszliśmy do tunelu utworzonego z koron drzew. Nikt nie myślał o zimnie. Jednak wciąż dokuczał nam głód. Uczniowie mieli niesamowity apetyt.  Każdy czuł radość (a najbardziej Jaś, który był dumny ze swojego taty).  Podczas wyprawy do lasu z naszym gościem uczniowie poznali przyrządy do pomiaru szerokości, wysokości drzew, ich wieku i nazwy. Również przyrządy do mierzenia odległości. Każdy mógł tę czynność wykonać samodzielnie pod bacznym okiem pana Piotra. Poznaliśmy budowę warstwową lasu. Ciekawym zajęciem było rozpoznawanie śladów dzikich zwierząt. Choć nie było ich dużo, pan leśnik wciąż sprawiał, że pokazywały się na naszej drodze. Może był też czarodziejem? Poznaliśmy tajniki nie tylko lasu, ale i potraw z dziczyzny. Wspaniałą przyprawą jest daglezja. Ma cudowny aromat i nadaje smak. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły, gdzie czekały na nas kolejne niespodzianki. Odpowiadając poprawnie na pytania związane z informacjami z dzisiejszego dnia uczniowie otrzymali nagrody m.in. książki o lesie, torby ekologiczne, linijki i odblaski ze zwierzętami leśnymi oraz inne. Otrzymaliśmy także płytę i piękne zielone księgi do klasowej biblioteki.

Bogusława Grzegorek