UWAGA! PRZYJECHAŁ TEATR. Lekcja języka polskiego w klasie Va

Uczniowie klasy V na lekcji języka polskiego czytali opowiadanie o „zabawie w teatr”; na podstawie fragmentów „Wesela” bohater dokonuje własnej interpretacji sztuki i zaprasza mieszkańców małego miasteczka, by ją obejrzeli. Jego teatr to zwykła, składana scena wykonana z dykty, a aktorami są kukiełki, zrobione z masy papierowej.

„ Bo teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd…” ( J. Kulmowa)

Lekcja dotyczyła środków wyrazu w teatrze. Chętni uczniowie z klasy piątej zaprojektowali scenografię i choreografię do wymyślonych scenek o charakterze żartobliwym lub poważnym. Dobierając muzykę, światło, efekty akustyczne pokazali kolegom, że teatr ma swój specyficzny język. Jego znakami są słowa, gra aktorska, scenografia, muzyka i oświetlenie.

Zajęcia - zabawa wyobraźnią- zakończyło stworzenie afisza do obejrzanych mini - przedstawień. Teraz na pewno łatwiej każdy zapamięta trudne pojęcia ze słowniczka teatralnego. A może trafi się piątka…

K. Borowiecka