Dzień Sybiraka

W piątek 16 września obchodziliśmy Dzień Sybiraka, upamiętniający rocznicę rosyjskiej napaści na Polskę 17 września 1939 roku.

Uroczystości rozpoczęto Mszą świętą o godzinie 10.00 w kościele Świętego Mikołaja, podczas której Sybiracy wraz z przedstawicielami władz lokalnych modlili się za poległych w obronie Ojczyzny. Wiele instytucji reprezentowały poczty sztandarowe, w tym poczet Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie. We Mszy świętej uczestniczyły również klasy mundurowe Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Homilię wygłosił ksiądz kapelan ppłk Krzysztof Pietrzniak – proboszcz parafii wojskowej w Wędrzynie. Po Mszy świętej odbył się marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Dalsza część obchodów odbyła się na cmentarzu, gdzie głos zabrał burmistrz Pan Michał Deptuch oraz zaproszeni goście. Uroczyście wręczone zostały medale „Zasłużonego Sybiraka”, które otrzymały Nasza Pani Dyrektor i Dyrektor Przedszkola nr 2. W hołdzie poległym odbył się apel. Przy płycie upamiętniającej poległych Sybiraków licznie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły symboliczne znicze.

Joanna Cichała