Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Sulęcinie

W sali widowiskowo-konferencyjnej Sulęcińskiego Ośrodka Kultury 3 maja odbyła się akademia poświęcona obchodom 232 rocznicy uchwalenia w Rzeczpospolitej Obojga Narodów Konstytucji 3 maja w roku 1791. Uchwalona Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą w świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki spisaną konstytucją, nazywaną również ustawą zasadniczą. Głównym autorem tekstu Konstytucji 3 maja był król Stanisław August Poniatowski. Duży wkład w jej spisanie mieli Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i sekretarz króla Scipione Piattoli.

Obchody poprzedziła msza w kościele parafialnym celebrowana przez księdza proboszcza Sławomira Przychodnego. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Gminy Sulęcin, poczty sztandarowe, burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart, zastępczyni burmistrza Iwona Walczak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Anna Wyczachowska i Jan Szymczyszyn, burmistrz zaprzyjaźnionego miasta Friedland z Niemiec Maik Koschack, przedstawiciele starostwa powiatowego, służb mundurowych, związków kombatanckich, stowarzyszeń, szkół, zakładów pracy i jednostek administracyjnych gminy

W swoim wystąpieniu do zebranych burmistrz Sulęcina powiedział między innymi: „Szanowni Państwo. Bez wątpienia Konstytucja 3 maja przyniosła ze sobą więcej zysku potomnym niż ówczesnym tamtych czasów. Patrząc przez pryzmat minionych wydarzeń i ten ważny bezprecedensowy akt w dziejach naszego narodu, niechaj pozostanie w naszej świadomości fakt, że przeszłość wprawdzie wpływa na teraźniejszość, jednak decyzje o jego kierunku podejmujemy my współcześnie. Czy to w rodzinie, czy w pracy, czy w polityce. Dlatego życzę Państwu i sobie samych dobrych i trafnych decyzji. Korzystając z okazji składam Państwu najlepsze życzenia w dniu obchodów uchwalenia Konstytucji 3 maja. Niech wspomnienie tego wydarzenia będzie naszą nieustającą inspiracją. Vivat maj! Vivat Konstytucja, Vivat 3 maj!”.

W części artystycznej majowego święta wystąpiły uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków z Sulęcina i przedszkolaki z Przedszkola nr 1 im. Małego Przyrodnika i Przedszkola nr 2 im. Małych Odkrywców z Sulęcina. Za przygotowany program, burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart i zastępczyni burmistrza Iwona Walczak, podziękowali kwiatami dyrektorowi przedszkola nr 1 Katarzynie Kurasik, dyrektorowi przedszkola nr 2 Ewie Janickiej, dyrektorowi szkoły podstawowej nr 2 Sławomirowi Słonikowi oraz nauczycielom i wychowawcom przedszkoli i szkoły: Elżbiecie Głębowskiej-Kaczmarek, Beacie Zimnowoda, Marcie Hajduckiej, Honoracie Stańko, Annie Hończ, Iwonie Siembida i Weronice Sas.

Maciek Barden

źródło: Sulecin24