Uwielbiamy książki

Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca wiedzę o świecie jednocześnie kształtując ich wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery, chwile poświęcone na wspólne czytanie książekw rodzinie pozwala tworzyć atmosferę ciepła, dodatkowo dostarczając momentów, gdy można wspólnie odpocząć i zrelaksować się. Czytanie jest również narzędziem wychowawczym. Wprowadzanie dzieci w świat fantazji i przywoływanie różnych postaci, rozwija ich wyobraźnię, pomaga w omawianiu kwestii problematycznych, wyciąganiu wniosków i dokonywaniu zmian w zachowaniu czy postępowaniu.  Czytanie książek, to także przestrzeń do wychowywania, budowania relacji i zaufania. Dzieci często kojarzą historię z bajek z osobistymi przeżyciami, porównują się do bohaterów opowieści. Codzienne głośne czytanie dzieciom przez osobę dorosłą jest również niezwykle skutecznym sposobem budowania bogatego zasobu słownictwa, nauczania – bez żadnych formalnych lekcji, jest miłą nauką poprawnej gramatyki, składni, a także doskonalenia mowy. Dlatego właśnie w grupie 5 latków, w lutym cały tydzień poświęciliśmy na rozpowszechnianie czytelnictwa. Dzieci przynosiły z domu swoje ulubione książki,  które codziennie wspólnie czytaliśmy. Wybraliśmy się również do Klubu Wojskowego, gdzie dzieci przyłączyły się do akcji pt. „Brookcrossing” –„Uwolnij książkę”. Akcja ta jest sposobem na popularyzowanie czytelnictwa poprzez nieodpłatne przekazywanie sobie książek, będąc zarazem bezinteresowną przyjemnością dzielenia się literaturą z innymi. Idea ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych i polega na zostawianiu przeczytanych książek w wyznaczonych miejscach, po to, aby znalazca mógł je przeczytać i znów „puścić w obieg”. Na koniec cyklu zajęć dzieci przystąpiły do tworzenia własnej książki o samym sobie, gdzie rysowały swoich rodziców, przyjaciół, ilustrowały swoje marzenia i zainteresowania oraz ciekawe przygody i doświadczenia, które zapamiętały. Po ukończeniu swego dzieła nasi mali twórcy  z dumą i radością prezentowały je całej grupie.

Agnieszka Faber