Warsztaty pełne wartości i umiejętności - spotkanie z psychologiem w SP Wędrzyn

Wspaniałe chwile, wspaniałe emocje!

Dnia 21.02.2023 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty pod tytułem: ,,Skrzynia skarbów pełna wartości i umiejętności niezbędnych do budowania porozumienia pełnego empatii i podtrzymywania przyjaznych relacji rówieśniczych". Czas trwania: po 2 godziny dla każdej klasy. Warsztaty prowadziła pani Anna Maslej - specjalista ds. psychologii dziecka / profilaktyki trudności wychowawczych, mediator, trener TUS.

Skarbami uczniów i prowadzącej były:

- Wiedza o emocjach, trening samoregulacji emocji, świadomość, gdzie emocje się ,,produkują - znajdują", że wszystkie są ważne. W jaki sposób dbać o siebie, jak postępować w ,,uprowadzeniu emocjonalnym sowy mądrej głowy”.

- Świadomość, jak wzmacniać swoją koncentrację - uważność, pamięć i czemu jest to niezbędne w tworzeniu porozumienia i zapobieganiu tworzeniu plotek.

- Zasady empatycznej komunikacji.

- Jak prawidłowo zachować się w konflikcie i skupić na poszukiwaniu dobrych rozwiązań dla obu osób różniących się zdaniami / potrzebami.

- Korzyści z pozytywnego myślenia o sobie i swoim otoczeniu.

- Akceptacja / tolerancja naszych różnic, które są niezbędne do tworzenia świata /społeczeństwa bogatego w różne umiejętności / zainteresowania / zawody i będące potrzebne nam wszystkim do wymiany, bezpiecznego i sprawnego funkcjonowania.

Dzieci podejmowały odważnie dyskusje, rozważały różne sytuacje, do ćwiczeń podchodziły z ciekawością i zaangażowaniem.

Pokazały tym zachowaniem, że konflikty nie będą im straszne, że relacje rówieśnicze są ważne i warto w sporze skupić się na poszukiwaniu dobrych stron u siebie i rówieśnika / skupić na rozwiązaniu. Wspaniałe chwile, wspaniałe emocje.

Anna Maslej, Monika Wireńska