Wtorek, 2024-04-23

Festiwal Pieśni Patriotycznej - 11 listopada

II. Przegląd Piosenki Patriotycznej

,,Brzmienie Niepodległej"

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

Józef Piłsudski

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę.

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – głosiła ustawa z 23 kwietnia 1937 roku.

Co roku 11 listopada wywieszamy flagi, organizowane są marsze i obchody. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie wzięli udział w II. Przeglądzie Piosenki Patriotycznej ,,Brzmienie Niepodległej”, który odbył się 9 listopada 2022r. w wędrzyńskim Klubie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Poczynając od najmłodszych przedszkolaków dzieci zaprezentowały przygotowane utwory.

Zmagania muzyczne oceniała komisja w składzie: Anna Wyczachowska – kierownik Klubu 17 WBZ w Wędrzynie, Pani Anna Kapała – Zastępca Dyrektora SP w Wędrzynie i Ksiądz kmdr por. Paweł Wójcik – proboszcz parafii Św. Sebastiana Męczennika w Wędrzynie.

Na podium, w kategorii grupy stanęły:

I miejsce – klasa V

II miejsce – sześciolatki

III miejsce – klasa II

W kategorii soliści:

I miejsce – Wiktoria Ciechoń

II miejsce – Hanna Kienitz

III miejsce – Barbara i Zofia Gajowniczek

Nagrodę specjalną za wkład i zaangażowanie otrzymał Pan Izydor Sobecki.

Było kolorowo, radośnie i patriotycznie. Cała społeczność uczniowska pokazała swoją miłość do Ojczyzny odświętnym wyglądem, piosenką wyśpiewaną z głębi serc i uśmiechem, który pokazał, jakim szczęściem jest żyć w „wolnej  Polsce”.

B.Sz.