Pamięci zesłańców Sybiru

- Spotykamy się dzisiaj przy pomniku upamiętniającego wszystkie ofiary Sybiru. Miejsca, które określane jest największym i najokrutniejszym więzieniem świata… Terytorium, które stało się ziemią przeklętą, polem, gdzie nie było żadnej nadziej na człowieczeństwo, a jedynym wybawieniem od bólu i upokorzeń była śmierć… Dziękujemy Wam Sybiracy za pielęgnowanie pamięci o tych okrutnych i trudnych latach i przekazywanie kolejnym pokoleniom prawdy o syberyjskich tragicznych wydarzeniach… My, nowe pokolenie obiecujemy, że będziemy troszczyć się i przekazywać losy naszych przodków młodszym pokoleniom… Cześć i chwała poległym! Niech spoczywają w pokoju - powiedział między innymi burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart podczas uroczystości Dnia Sybiraka, który odbył się 16 września na cmentarzu komunalnym.

W uroczystości 83 rocznicy najazdu związku sowieckiego na Polskę i Dnia Sybiraka, uczestniczyły poczty sztandarowe stowarzyszeń kombatanckich, straży pożarnych, szkół podstawowych i średnich. Przedstawiciele i delegacje kombatantów, władz samorządowych gminy i powiatu sulęcińskiego, jednostek organizacyjnych gminy Sulęcin, stowarzyszeń, szkół i przedszkoli, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy obelisku ofiar sybiru. W uroczystości uczestniczyła również delegacja Lubuskiego Kuratoria Oświaty i prezesa Związku Sybiraków z Gorzowa Wielkopolskiego.

W montażu słowno-muzycznym, który przygotowały Agnieszka Gocal, Ewa Cieluch, Teresa Kucewicz i Anna Pawluczenko, poświęconym zesłańcom Sybiru, wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II z Sulęcina.

Minutą ciszy uczczono pamięć wieloletniego zasłużonego prezesa Koła Związku Sybiraków z Sulęcina i zesłańca do Kazachstanu śp. Mieczysława Wirszyca, który odszedł na wieczny spoczynek 21 listopada 2021 roku.

źródło: aktualności Gmina Sulęcin