Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie


 • Kontakt

  Sekretariat czynny

  poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00

  szkoła tel. (95) 755 91 20   

  przedszkole tel  (95) 717 65 49

  E - mail: spwedrzyn@go2.pl


 • Kalendarium

  Czwartek, 2023-09-21

  Imieniny: Darii, Mateusza


 • Statystyki

  • Odwiedziny: 1282902
  • Do końca roku: 101 dni
  • Do wakacji: 274 dni

Spacerkiem po Szczecinie

Spacerkiem po Szczecinie
Projekt polsko-niemiecki ph. ,,Spacerkiem po Szczecinie” był kolejną, doskonałą okazją do poznawania kultury i historii, odkrywania uniwersalnych wartości, integracji młodzieży z Tauche i z Wędrzyna. Najważniejszym celem spotkania w dniu 15 XI 2007r. było pokazanie partnerom oraz naszym, polskim dzieciom historii Szczecina, która przeplata się przecież z historią niemiecką (stąd wieloletnia współpraca Szczecina i Rostocku) oraz dzisiejszego oblicza miasta – stolicy Pomorza Zachodniego. Spotkanie to dało możliwość przełamywania barier kulturowych i językowych, by młodzi ludzie stawali się obywatelami Europy.

Wjeżdżając do centrum mostami nad Odrą, zobaczyliśmy masyw renesansowego Zamku Książąt Pomorskich. Przewodnik zainteresował wszystkich historią o rodzie Gryfitów, panujących tutaj do XVII w.. Sarkofagi książęce w krypcie zamkowej to świadectwo historii obu narodów żyjących po przeciwległych brzegach Odry.

Artystycznym wyrazem bliskości Szczecina i Rostocku jest prezentowana w salach zamkowych wystawa malarstwa artystów niemieckich przełomu XIX i XX w. pt. ,,Pejzaż w świetle” (,,Landschaft im Licht”). Malarstwo pejzażowe zachwyciło i dzieci i opiekunów; piękne krajobrazy i ludzie na łonie natury odwoływały się do naszej artystycznej wrażliwości.

Uczestnicy projektu z zainteresowaniem oglądali też wnętrza Zamku, a lunch w restauracji zamkowej ,,Na końcu korytarza” był i dla ducha i dla ciała. Potem spacer pięknymi Wałami Chrobrego i uliczkami miasta – okazja do bezpośrednich kontaktów i rozmów.

Po obiedzie w ulubionej przez dzieci restauracji KFC wszyscy mieli trochę wolnego czasu na zakupy i zwiedzanie centrum Szczecina.

Oczekiwania organizatorów projektu, czyli Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie (przy współpracy z Euroregionem Pro Europa Vadrina, z Radą Rodziców z SP Wędrzyn i Urzędem Miejskim w Sulęcinie) się spełniły. Partnerzy mogli zobaczyć dzisiejszy Szczecin, poznać historię tego miasta, mieć bliski kontakt ze sztuką, a przede wszystkim zdobyć okazję do praktycznego posługiwania się językiem niemieckim. Większość polskich dzieci uczy się bowiem w naszej szkole języka niemieckiego, jako drugiego języka obcego. Wspólna nauka piosenek w czasie podróży, wspaniałe posiłki, spacery to zbliżenie i zacieśnianie rówieśniczych kontaktów. A dorośli opiekunowie, koordynatorzy projektów i obie dyrektorki szkół, p. E. M. Karras i p. A. Schindler – już przygotowywały i ustalały program kolejnego spotkania młodzieży. Tym razem na wiosnę dzieci z Wędrzyna pojadą do kolegów z Tauche, a tam na pewno czekać ich będzie moc atrakcji.

Partnerstwo szkolne jest bezspornie dobrym sposobem przygotowania młodych ludzi do życia w społeczności europejskiej XXI w.