Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie


 • Kontakt

  Sekretariat czynny

  poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00

  szkoła tel. (95) 755 91 20   

  przedszkole tel  (95) 717 65 49

  E - mail: spwedrzyn@go2.pl


 • Kalendarium

  Piątek, 2023-09-29

  Imieniny: Michaliny, Michała


 • Statystyki

  • Odwiedziny: 1290834
  • Do końca roku: 93 dni
  • Do wakacji: 266 dni

Odkrywcy i badacze

Odkrywcy i badacze 


,,Odkrywcy i badacze" spotkali się by wspólnie zrealizować projekt międzynarodowej wymiany partnerskiej szkół w Wędrzynie i Tauche.

Dwudziestu uczniów Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego, pod opieką p. A. Kapały, p. R. Muellera i p. K. Borowieckiej 23 kwietnia 2008r. przyjechało do Grundschule w Tauche.

Celem tego spotkania było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i kreatywności dzieci na polu działań badawczo - odkrywczych, kształtowanie umiejętności wykorzystywania wiedzy w praktyce oraz jak przy okazji wszystkich dotychczasowych spotkań: przełamywanie barier językowych, uczenie postaw otwartości, tolerancji i dobrej rywalizacji.

Dyrektor Grundschule, p. E. Karras ciepło przywitała gości z Polski i przy wspólnym śniadaniu przedstawiła dzieci ze swojej szkoły, które wspólnie z dziećmi z Wędrzyna stworzyły dwie grupy badawcze. Najmłodsi, czwartoklasiści pojechali do miejscowości Alt Golm i właśnie tam w centrum recyklingu mogli przyjrzeć się procesowi utylizacji opadów. Na własne oczy dzieci zobaczyły jak ważny i skomplikowany jest proces poddawania recyklingowi surowców wtórnych. Plastik nie równa się plastikowi! Nie wszystkie materiały, które tak chętnie wrzucamy do kontenerów można potem utylizować.

Segregowanie, zbijanie śmieci, ich palenie - to proekologiczne działania, o których dzieci uczą się w szkole, ale dopiero teraz mogły uświadomić sobie w pełni celowość tych przedsięwzięć.

Starsi uczestnicy projektu - druga grupa badawcza, zwiedziła Muzeum Pogody w Lindbergu i halę balonową nieopodal. Latawce meteorologiczne do badania zjawisk pogodowych konstruowane już od końca XIXw. wzbudziły zachwyt wszystkich. Wykorzystywane w przeszłości do celów strategicznych, dziś pomagają synoptykom w pracy. To właśnie w tym miejscu, w Muzeum Meteorologicznym w Lindbergu odbywają praktyki przyszli meteorolodzy. Nasi młodzi badacze, pod kierunkiem pracowników muzeum, przeprowadzali eksperymenty przyrodnicze zakończone konkursem wiedzowym. Jak obliczać średnie roczne temperatury, do czego służą barometry - o tym opowiedzą uczniowie swoim kolegom podczas zajęć koła przyrodniczego.

Po obiedzie obie grupy badawcze spotkały się w centrum sportu i rekreacji w Lindbergu. Wszyscy świetnie bawili się w kręgielni. Zawody grup mieszanych: polsko - niemieckich to nie tylko możliwość zabawy rywalizacji sportowej, ale doskonała okazja do integracji i zacieśniania więzi między polskimi i niemieckimi dziećmi.

Nagrody, wspólne zdjęcia i drobne upominki dla każdego uczestnika projektu pozostaną pamiątką z tego pobytu.

Udział w projekcie ,,Odkrywcy i badacze" pozytywnie wpłynął na rozwój partnerstwa obu szkół; był okazją do poznania się dzieci, kształtowania postaw proekologicznych i powstawania nowego wizerunku Europejczyka - otwartego, tolerancyjnego i kreatywnego.