Nasi sąsiedzi

NASI SĄSIEDZI

,,Każda granica to przeszkoda dla żyjących przy niej ludzi: przeszkoda techniczna - ze względu na ograniczenia komunikacyjne, celne i graniczne; przeszkoda mentalna, gdy spotykają się ludzie , reprezentując różne kultury, posiadający odmienną mentalność i historyczne doświadczenia; przeszkoda ekonomiczna - ponieważ tu właśnie stykają się ze sobą odmienne struktury społeczne i gospodarcze"(...)

By zniwelować te przeszkody w regionie, dzięki wsparciu ,,Pro Europa Viadrina" i Urzędu Miasta Sulęcin - po raz kolejny uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Wędrzynie pojechali 26 marca 2010r. do zaprzyjaźnionej Grundschule Tauche. Inicjatorem tego spotkania była dyrektor szkoły w Tauche, E. Karras, która zaprosiła 20 uczniów klas IV -VI na wspólne zajęcia i zabawy ph. ,,Nasi sąsiedzi". Cel tego spotkania to nie tylko zacieśnianie wieloletnich kontaktów między szkołami, ale poznawanie języka sąsiada i położenia geograficznego w Europie.

Marcowy projekt był podzielony na dwie części. W pierwszej - uczniowie w mieszanych grupach polsko - niemieckich pracowali z mapą Europy: dopasowywali nazwy polskie i niemieckie do konturów państw, głośno czytali i powtarzali te nazwy w obcych dla siebie językach. Następnie malowali barwy flag i wypisywali informacje o swoich krajach (powierzchnie, ludność, stolica, sąsiadujące kraje). Zajęcia zakończyła konwersacja; dzieci uczyły swych kolegów podstawowych zwrotów grzecznościowych.

Po sportowych emocjach i wspólnym obiedzie uczestnicy projektu mogli skorzystać z lekcji języka francuskiego. Starsi koledzy, z gimnazjum w Beeskow, uczyli młodsze dzieci podstawowych zwrotów. Jak się przedstawić, podziękować... przekazali również podstawowe wiadomości geograficzne na temat tego kraju. Je m'appelle... a potem gra w słówka!

Au Renoir i można było pojechać do Beeskow!

Tu już na wszystkich uczestników spotkania czekali przewodnicy, którzy przy pomocy tłumaczy, zaprosili nas na historyczny spacer po mieście. Ta średniowieczna osada dziś liczy sobie 6500 mieszkańców. Atrakcyjne okazało się wejście na taras widokowy wieży straży pożarnej, skąd obejrzeliśmy z lotu ptaka panoramę miasta i okolic. Interesujące były tez wizyty w kościele gotyckim, zburzonym w czasie II wojny, a dziś stopniowo odrestaurowanym oraz w najstarszym, malutkim domku przy rynku.

Z dużym zainteresowaniem dzieci z Wędrzyna wysłuchały legendy związanej z Mysią Wieżą w Beeskow,a ta lekcja historii okazała się i przyjemna i pożyteczna.

Jeszcze miła wymiana upominków świątecznych i już powrót do domu. Dzięki takim spotkaniom i kontaktom powiększyły się wiadomości uczniów o przeszłości, teraźniejszości i o mieszkańcach euroregionu ,,Pro Europa Viadrina". Teraz czekamy na dyrektor E. Karras i jej uczniów u nas, podczas obchodów X - lecia Szkoły Podstawowej w Wędrzynie, już w październiku!