• Odwiedziny: 1472000

"Sulęcin w obiektywie" - warsztaty fotograficzne

SPOTKANIE POLSKO – NIEMIECKIE -8 CZERWCA 2011R.

Partnerskie spotkania zaprzyjaźnionych szkół z Wędrzyna i Tauche są okazją do integracji i stałego zacieśniania kontaktów, ale bywają również szansą rozwijania pasji i zainteresowań artystycznych młodych ludzi, okazją by uwrażliwiać ich na piękno sztuki, by mogli popatrzeć na to, co dookoła, niby zwyczajne, a jednak niezwykłe…

Warsztaty fotograficzne rozpoczęły się od wizyty w Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej w Sulęcinie. Naprawdę interesującą okazała się wystawa „Wspólnie dla naszego regionu”- sygnowana przez Pro Europa Viadrina, pokazująca oryginalny dorobek artystów naszego regionu, z Sulęcina, Furstenwalde, Berlina. Prace powstałe podczas pleneru malarskiego, zachwycają swoją świeżością i bogactwem środków wyrazu. Twórcy z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sulęcinie, a także artyści indywidualni, swoje prace tworzyli korzystając z rozmaitych technik plastycznych. Farby, druk, kredki olejne, ołówek, batik, akwarele, flamaster na papierze lub cienkopis - rzeczywiście niezwykłe mogą być te środki ,tak jak niezwykła okazała się wyobraźnia i spojrzenie na ludzi i świat tych młodych twórców. Wpisy do księgi pamiątkowej Domu Joannitów - nasze i dyrektor E. Karras - wyraziły podziw i dla talentu artystów, i podziękowanie dla PNWM-u - za możność tak ciekawego kontaktu ze sztuką.

Zarażeni pasją wyruszyli młodzi artyści by poszukać, wartych utrwalenia w obiektywie swych aparatów, pięknych zakątków Sulęcina. Przygotowani wcześniej przez p. K. Jakóbczaka, który nauczył dzieci, jak można bawić się fotografią i zrobić interesujące zdjęcie - ruszyli wszyscy, w mieszanych, polsko - niemieckich grupach po uliczkach miasta. Fontanna, Mała Gołębiarka czy rynek z perspektywy zostały uwiecznione na kliszach. Na wrzesień zaplanowano wystawę tych prac, a także wydanie albumu fotograficznego.

Smaczny obiad zjedliśmy wspólnie w Ośrodku Kormoran w Sulęcinie, a potem niemieccy koledzy i ich opiekunowie zwiedzili naszą szkołę. Bardzo podobał się kącik, w którym gromadzimy pamiątki ze spotkań partnerskich i gazetki ze zdjęciami, świadectwo naszych wieloletnich kontaktów. A młodzież zafascynowała możliwość autoprezentacji w naszym szkolnym radiowęźle i wspólne zabawy, gry na świeżym powietrzu.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem wspólnej fotografii, gadżetów i słodyczy oraz spontaniczna wymiana adresów, bo przecież trzeba podtrzymywać partnerskie kontakty, by po wakacjach znowu spotkać się i miło, ciekawie spędzić wspólnie czas.

K. Borowiecka