• Odwiedziny: 1491907

Spotkanie polsko - niemieckie

Partnerstwo dwóch szkół podstawowych, sygnowane przez Pro Europa Viadrina, Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie i Grundschule Tauche - to przede wszystkim interesujące, różnorodne projekty adresowane do dzieci polskich i niemieckich. Dobre partnerstwo musi być wszechstronnym współdziałaniem obu stron, również w kontekście relacji kadry kierowniczej i nauczycielskiej obu placówek.

Po raz drugi, tym razem na gruncie polskim, doszło do spotkania grona pedagogicznego i przedstawicieli rodziców uczniów, zaprzyjaźnionych placówek.

Dyrektor E. Karras, niemieccy nauczyciele, rodzice i tłumacz, przyjechali do szkoły w Wędrzynie, gdzie zostali owacyjnie przywitani już w hollu szkoły. Żywiołowa piosenka w wykonaniu piątoklasistów, urocze pląsy dziewczynek - kwiatków z Koła Teatralnego, dedykowane gościom, stały się miłym akcentem powitalnym. Wspólny poczęstunek w sali gimnastycznej był pierwszą okazją do lepszego poznania się, wymiany doświadczeń pedagogicznych, wręczenia drobnych upominków. Zaproszony na to spotkanie Burmistrz Z. Gruca, celnie podkreślił ideę dobrego partnerstwa po obu stronach Odry, partnerstwa podobnych do siebie szkół, które mogą uczyć się od siebie, jak sobie radzić z trudnościami i jak wychować nowe pokolenie – tolerancyjne, kreatywne, dla którego bariery językowe i mentalne we wzajemnych kontaktach polsko - niemieckich, zostaną maksymalnie zniwelowane.

Wspólne zwiedzanie – to dla wielu niemieckich gości pierwsza okazja do poznania wędrzyńskiej szkoły. Oglądając kolejne gabinety lekcyjne, nową salę zabaw, świetlicę, izbę pamięci, szkolny radiowęzeł, byli pod dużym wrażeniem i podziwiali naszą nowoczesną placówkę.

Kolejnym punktem wizyty był spacer po sulęcińskim rynku i wizyta w Centrum Współpracy Polsko- Niemieckiej. Tutaj nastąpił istotny moment – prezentacja zdjęć ze spotkania uczniów, jakie odbyło się 8 czerwca tego roku. Dyrektor E. Jakóbczak, dyrektor E. Karras uroczyście przecięły wstęgę i wystawa „Sulęcin w obiektywie polsko- niemieckim” została otwarta. Prace polskich i niemieckich uczniów, stworzyły serię interesujących obrazów. Młodzi „fotograficy” umieli uchwycić piękno Sulęcina i pejzażu miasteczka, a przede wszystkim porozumiewać się ze sobą i wspólnie z kolegami z innego kraju wykonać samodzielnie to artystyczne wyzwanie. Albumy ze zdjęciami i ich opisem otrzymały panie dyrektor obu szkół, a wystawę tę można będzie obejrzeć w Domu Joannitów jeszcze do końca listopada.

Wspólna kolacja w Ośrodku „Kormoran” stała się ostatnim punktem spotkania. Wówczas nauczyciele, panie dyrektor i grupa projektowa mogli podzielić się pomysłami, ustalić wspólne priorytety i plany współpracy, by zarówno uczniowie, jak kadra, przyjeżdżając na kolejne spotkania projektowe, czuli się po prostu jak u siebie.

Katarzyna Borowiecka